Detské činy roka 2014

Antónia sa dlhodobo stará o opustených psíkov v útulku

Kategória:

„Mám 15-ročnú dcéru. Volá sa Antónia Barnová, je žiačkou IX.A. Už viac ako tri roky sa stará ako dobrovoľníčka o opustených psíkov v karanténnej stanici v Prešove. Chodí ich venčiť, upratuje im, hľadá im dočasnú starostlivosť, zúčastňuje sa akcií na propagáciu občianskeho združenia, ktoré sa stará o opustených psíkov a hľadá im domov. Mohla by […] Čítaj viac »

Martin obetavo pomáha svojmu kamarátovi na invalidnom vozíku

Kategória:

„Martin Pollák, žiak VIII.B, ktorému som triednou učiteľkou, je chalan s veľmi dobrým charakterom a obrovským srdcom. Maťko, síce patrí do chasy násťročných roztopašníkov, ktorí pokrikujú za dievčatami a zakášajú pohľadmi po pekných “babách”, ibaže on nosí v hrudi to, čo možno ostatným chýba, alebo to nechcú prejaviť, aby nestratili “ kredit pubertiaka” – šľachetné […] Čítaj viac »

Jessica čistí prírodu a vyrába drevené tabuľky, aby inšpirovala iných k ochrane prírody

Kategória:

„Jessica Prečuchová býva v obci Mýto pod Ďumbierom, kde má naše občianske združenie sídlo. O jej “voľnočasovej“ aktivite sme sa dozvedeli náhodou. Jessica v tichosti, bez toho, aby niekto o tom vedel, s partiou svojich kamarátov, pomáha našej prírode. Pomáha bez nároku na odmenu, bez nároku na pochvalu. Svoj voľný čas, okrem iného, venuje čisteniu […] Čítaj viac »

Tretiačka Sofia sa postarala o chorú mamu i malú sestričku

Kategória:

„Ocko pracuje v zahraničí, takže ja a moja malá sestrička bývame s maminou doma samé. Keď sme prišli poobede domov zo školy, zo škôlky a mamina z roboty, maminka sa necítila dobre. Stále posedávala, pretože ju veľmi bolela hlava. Ja som sa o ňu bála a nechcela som ju nechať samu. Čas ubiehal a priblížil […] Čítaj viac »

Trieda pomáha slabozrakému Rasťovi a Rasťo pomáha triede

Kategória:

„Som triedna učiteľka VI.B triedy. Je nás spolu 27 veselých a bláznivých teenagerov. No jeden z nás je výnimočný. Je to náš spolužiak Rastík, ktorý je nevidiaci. Zhoršené videnie mal Rastík už od narodenia, no tento školský rok sa to rapídne zhoršilo. Začal používať bielu palicu pre nevidiacich. My, jeho spolužiaci, sa zo všetkých síl, […] Čítaj viac »

Frederika sa stala oporou nevidiacej spolužiačke

Kategória:

„Naša škola sa špecializuje na vzdelávanie slabozrakých a nevidiacich detí, máme  aj my v triede nevidiacu spolužiačku Kamilku. Donedávna mala v triede kamarátku Radku, ktorá jej vždy pomáhala, hoci pri nej sedávala aj mamka alebo asistentka. Radka však z našej triedy odišla a Kamilknej mamke sa narodilo bábätko, s ktorým je doma na materskej dovolenke. […] Čítaj viac »

Deti zorganizovali zbierku trvanlivých potravín pre ľudí v núdzi

Kategória:

„Detský čin, ktorý Vám chcem opísať, sa týka osamelých mamičiek, detí z rozvrátených rodín, žien, ktoré pre chorobu nepracujú, ľudí bez domova, detí, ktoré trpia nedostatkom jedla, sú v núdzi a potrebujú materiálnu pomoc. Uvažovali sme a hľadali možnosti, ako uľahčiť trápenie týchto ľudí v našom okolí. Prišli sme s nápadom zorganizovať charitatívnu zbierku trvanlivých […] Čítaj viac »

Deti pravidelne navštevujú psí útulok a venčia psíkov

Kategória:

„Jedného dňa som v novinách čítala o preplnených slovenských útulkoch. Tento článok zaujal aj mojich dvoch spolužiakov – Michala a Anetu. Pri rozhovore o útulkoch nás napadla myšlienka: „Nezájdeme sa do nejakého pozrieť?“ Rodičia s naším návrhom súhlasili a dokonca sa aj ponúkli, že nás tam odvezú. Na internete sme našli jeden útulok blízko nášho […] Čítaj viac »

Patrícia pravidelne navštevuje kamaráta v bdelej kóme a prihovára sa mu

Kategória:

„Volám sa Paťka a rada by som sa s vami podelila o starosť, ktorú mám o svojho kamaráta. Od nešťastnej udalosti uplynuli už tri roky. V jednom okamihu sa zmenil Andyho bezstarostný život na život “bez života.” Tragédia, ktorá zastihla nielen jeho najbližších, dotkla sa sŕdc nás, jeho kamarátov. Jedinečný výlet s otcom v kamióne, […] Čítaj viac »

Žiaci špeciálnej školy s láskou privítali a prijali ťažko postihnutú spolužiačku

Kategória:

“Špeciálny pedagóg je človek vzdelaný v odbore pedagogiky so špeciálnymi potrebami detičiek s rozličným postihom. Z rôznych príčin sa môže stať, že dieťatko začne navštevovať práve našu materskú či základnú školu. Ale lásku, ktorú dostáva od rodičov, špeciálnych pedagógov, svojho okolia – vie neuveriteľne rozdávať ďalej. Začiatkom školského roka nastala zmena v priestoroch našej školy […] Čítaj viac »

Tretiaci z Levíc a ich dobré skutky

Kategória:

“A máme ďalší rok za sebou. Rok nových vedomostí, zážitkov, spomienok. Určite aj rok plný dobrých skutkov. Dnešné deti si možno neuvedomujú, kedy dobro vykonajú. Ale pri malej rekapitulácii roka sa im podarilo vytvoriť malé úprimné vyznanie – dielka, ktoré sú dôkazom toho, že dobro v sebe ešte máme a každým dobrým skutkom robíme veľké […] Čítaj viac »

Claudia vymyslela vyučovanie v prírode

Kategória:

„Sme vidiecka škola. Na prvý pohľad škola ako každá iná. V areáli školy máme veľa zelene. Veľa stromov, kríkov, kvetov. Raz, skoro na jar, keď sa oteplilo, ma zastavila šiestačka Claudia, ktorej som bola triednou na prvom stupni. Pozrela na mňa svojimi očkami a povedala: „Prečo sa neučíme vonku? Nemôžeme si urobiť triedu v prírode?” […] Čítaj viac »

Pomník pre utýranú Lucku

Kategória:

Nasledovný príbeh je mimoriadne silný. Nedal sa zaradiť do nijakej z kategórií, ale je to príbeh o ktorom treba hovoriť. Je to príbeh malej Paťky z Hlohovca, žiačky druhej triedy, ktorá spustila neuveriteľnú lavínu citov a ľudskosti, v prípade na smrť utýraného malého dievčatka Lucky z Bratislavy. Vďaka Paťke a jej detskému srdiečku mala Lucka […] Čítaj viac »

Dievčatá pomohli 90-ročnej pani pred násilím

Kategória:

„V rámci etickej výchovy sa pravidelne zapájame do celoslovenskej detskej poroty a hlasujeme za ten NAJ…skutok. A 2 týždne po oboznámení sa s princípmi a obsahom ankety prídu deti za učiteľom, aby mu s dôverou rozpovedali svoj čerstvý DETSKÝ ČIN, ktorý je dôkazom odvahy, sily a krásy detského ducha. V jeden slnečný deň nám odpadla […] Čítaj viac »

Filip zachránil pána na invalidnom vozíku, ktorý sa zasekol na železničnom priecestí

Kategória:

„Môj spolužiak Filip Jurga sa za svoj odvážny čin stal hrdinom pre celú triedu. Celý príbeh mi vyrozprával a oslovil ma natoľko, že som sa ho rozhodla zapísať.: “Bolo popoludnie vo štvrtok a mama ma zavolala do záhrady, aby som jej pomohol. Záhrada za naším domom je neďaleko vlakovej zastávky. Zrazu som uprel pohľad na […] Čítaj viac »

Filip duchaprítomne zasiahol pri hasení horiaceho auta

Kategória:

„Filip Bálint je žiakom 6. A. Jeho dobrý skutok sa stal v marci tohoto roka. V ten týždeň bol Filip doma, pretože bol chorý. Keď si v to ráno pripravil raňajky a odišiel do obývačky raňajkovať, počul z ulice krik. Pozrel sa cez okno a vonku uvidel auto, na ktorom vznikol požiar. Na chvíľu si […] Čítaj viac »

Anna pomáhala babke a starala sa o súrodencov, kým bola mama dlhodobo preč od rodiny

Kategória:

„Volám sa Anna Olachová, chodím do 7. ročníka. Navštevujem špeciálnu základnú školu v Topoľčanoch. Minulý rok bola moja mama nejaký čas vo väzení, pretože môj starší brat nechodil do školy a ona za to trpela. Starostlivosť o celú rodinu prebral otec a moja staršia sestra. Keď odišla z domu, museli sme sa presťahovať k babke. […] Čítaj viac »

Žiacky časopis Šťastenko pomáha deťom i zvieratám

Kategória:

„Náš časopis Šťastenko sa na našej škole začal vydávať asi pred 7 rokmi. Na začiatku ho vytvárali učitelia z vlastnej tvorby žiakov, dnes ho skoro bezvýhradne tvoria žiaci, ktorí sú usmerňovaní pani učiteľkou. No a práve pri práci na decembrovom čísle v roku 2013 pani učiteľke napadlo, že by sa vyzbierané peniaze mohli dať na […] Čítaj viac »

Janko, žiak špeciálnej školy, už viackrát zachránil život svojho otca diabetika

Kategória:

„Žiak Janko Martančík je toho času umiestnený v Detskom domove. Rád chodí na návštevy k svojej babičke a k otcovi. Vždy sa teší a po návšteve rozpráva svoje zážitky. Jeho otec ma nedávno navštívil v škole a porozprával mi, ako mu Janko zachránil život. Je diabetik a práve v čase návštevy Janka sa necítil najlepšie, […] Čítaj viac »

David daroval hračky do zdravotného strediska pre deti

Kategória:

„Bol som chorý a musel som s mamou ísť na vyšetrenie k lekárke. Sedeli sme v čakárni plnej ľudí. Ten čas sa mi zdal nekonečný. Ale v čakárni som našiel knihu, ktorá mi padla vhod. A dostal som nápad. Opýtal som sa mamy, či by sme mohli dať do čakárne pre deti hračky. Súhlasila. Už […] Čítaj viac »

Tretiak Denis duchaprítomne zavolal pomoc pre tetu, ktorá ho opatrovala

Kategória:

„Som Mária Valentová, 66-ročná dôchodkyňa, bytom v Abraháme. Píšem Vám preto, aby ste vedeli, akých múdrych, šikovných a hlavne odvážnych máte žiakov. Stala sa mi takáto vec, stále to mám pred sebou. A ešte dlho budem mať. Varovala som Deniska Gašhi, žiaka 3.C triedy . V noci sa mi Denisko prihováral a keďže som mu […] Čítaj viac »

Adam a Katka vyčistili prírodu a uhasili oheň

Kategória:

„Volám sa Adam Firda a mám 13 rokov. Za naším domom tečie rieka Ptáva. S kamarátkou, tiež je z našej školy a volá sa Katka Čerevková, k nej radi chodíme a staviame si rôzne hrádze. Dokonca aj také, cez ktoré sa dá prejsť na druhú stranu. Nedávno, v jednu sobotu, ma mama k rieke poslala […] Čítaj viac »

Deti zachránili a starajú sa o korytnačku Etelku

Kategória:

„Jedného dňa pred naším domom som zazrela uja s fúrikom. V tom čosi zahrkotalo. Ujo sa zohol a zo zeme zdvihol korytnačku. Dal mi ju do rúk a povedal: „Ak chceš, nechaj si ju“. Išla som za tatom, či jej môžem spraviť na záhrade ohradu. Dovolil, a tak sme ju spolu zhotovili. No necítila sa […] Čítaj viac »

Deti na školskom výlete pomohli spolužiakovi a navzájom si uvedomili, čo je priateľstvo

Kategória:

„Vybrali sme sa s deťmi našej školy autobusom do Viedne na poznávací zájazd. Hneď po príchode sa mi jeden žiak Jakub priznal, že stratil 20 eur. Bolo mi ho ľúto – deti a aj on sa tešili hlavne na nákupy – každé z nich si chcelo niečo kúpiť či potešiť svojich blízkych malou pozornosťou. Jakub […] Čítaj viac »

Soňa pomohla kamarátke, ktorá sa pošmykla a spadla do vody

Kategória:

„Ja a moja kamarátka Lucka sme po škole vysadli na bicykle a išli sa voziť. Zastavili sme  pri malom vodopáde. Pri vodopáde smerom hore bola časť vybetónovaná. Keďže bolo strašne teplo, Lucia a ja sme sa chceli ovlažiť studenou vodou. Pomaly sme sa šúchali po zadku vybetónovanou časťou bližšie k vode. Ja som sa dotkla […] Čítaj viac »

Annamária sa stará o svoju zdravotne postihnutú tetu

Kategória:

„Mám tetu, ktorá sa narodila s mozgovou obrnou, má dvadsaťštyri rokov, nevie chodiť, vie sa však pohybovať po štvornožky, vie rozprávať a vnímať okolie. Ja mám jedenásť rokov, žijem so starými rodičmi a s mojimi dvoma mladšími nevlastnými súrodencami. Mama pracuje v zahraničí. Doma sme teda my tri deti, starká, starký, devätnásťročná teta Julka a […] Čítaj viac »

Petrov dobrý nápad: Jedlo pre babku

Kategória:

„Volám sa Peter Mezei a som žiakom 5.C. Nedávno som mal dobrý nápad. Začalo sa to takto. Moja babka ochorela a nevládala si navariť jedlo. Všetci sme vedeli, že nemôže zostať bez obeda, a tak sme rozmýšľali, ako to zariadiť. Aj ja som premýšľal. Mám babku rád. Keď som sa narodil, tak sme u nej […] Čítaj viac »

Roman pomohol chlapcovi uvedomiť si, že jeho babka potrebuje pomoc

Kategória:

“Staručká babka, prehnutá v kolenách, so sklonenou hlavou a s palicou v ruke sa drobnými krokmi posúvala z nohy na nohu. Pred ňou ráznym krokom vykračoval chlapec z našej dediny. Mal asi tak 10 rokov. Samozrejme, že babka mu nestačila a tak chlapec pobehoval ako splašená srnka. Raz k babke – čosi do nej hučal, […] Čítaj viac »

Deti zozbierali peniaze na bicykel pre ťažko chorého kamaráta

Kategória:

„Svet nie je taký, ani onaký. Je taký, aký ho chceš vidieť. To sú slová našej pani učiteľky. Pre mňa je niekedy ružový, inokedy blankytnomodrý. Jednoducho hýri farbami. Len niekedy mi napadne zvláštna myšlienka: „Ozaj každý vníma svet tak ako ja?“ Čo nevyliečiteľne chorí ľudia? Môžu vnímať svet tak ako chcú, alebo ako im to […] Čítaj viac »

Beáta pomáha osamelej tete susede

Kategória:

„V našom obytnom dome býva na prízemí teta suseda na dôchodku. Nemá žiadne deti, ani vnúčatá a už 20 rokov žije sama. Nedávno ju opustila navždy jej milovaná veselá sestrička. Veľmi ju preto bolelo srdiečko a jej oči boli stále plné sĺz. Vždy bola a je ku každému veľmi milá. Preto som ju začala navštevovať […] Čítaj viac »